Posada Rock
POSADA ROCK FESTIVAL - CÂMPULUNG MUSCEL
de Nelu Stratone
Organizat de Casa de Cultură Municipală "Tudor Muşatescu" din Câmpulung Muscel, bineînţeles că, în colaborare cu organismele locale şi judeţene ale Consiliului Culturii şi Educaţiei Socialiste, Festivalul "Posada Rock" a avut prima ediţie în anul 1986. Încă de la început s-a dorit un festival concurs, desfăşurat pe parcursul a trei zile, care aducea la Câmpulung cele mai bune trupe din zona underground, iar, în recital, numele valoroase ale muzicii rock româneşti. După 1990, pe lângă Casa de Cultură, în organizarea festivalului se implică şi Primăria Câmpulung, Inspectoratul Judeţean pentru Cutură, şi diverşi sponsori locali sau foşti muzicieni câmpulungeni deveniţi oameni de afaceri.
Festivalul, care, până în anul 2000, s-a desfăşurat an de an, a permis atât afirmarea unor formaţii valoroase de pe plan local, cum erau Scalen, Puls, Getic, Propuls şi Exitus, cât şi evoluţia unor formaţii din zona underground care, prin ambiţia, diversitatea stilistică şi existenţa lor, au păstrat aprinsă flacăra rockului românesc: Taine (Bucureşti), Abigail (Bucureşti), Implant pentru refuz (Timşoara), Psychosymphony (Carei), Dirty Shirt (Seini), Neutron (Bucureşti), Altar (Cluj Napoca), Kumm (Cluj Napoca), Luna Amară (Cluj Napoca), Kappa (Cluj Napoca), Rogvaiv (Ploieşti), Cash (Cluj Napoca), Scamp Heart Killers (Miercurea Ciuc), Defect (Topliţa), Demos (Buzău) etc.
Dintre organizatorii primelor cincisprezece ediţii ale Festivalului "Posada Rock", îi amintesc pe Gheorghe Mita, Zaharia Rădulică, Călin Ilie, Nuţu Stoian, Sandu Marinescu, Puiu Sava şi Antigona Theofanidis, oameni care, prin entuziasmul lor dezinteresat, au reuşit să se strecoare printre ambiţiile şi intersele electorale ale politicienilor locali, şi au obţinut, an de an, fondurile necesare organizării.
Din păcate, fişele de participare la fiecare ediţie de festival nu au putut fi deocamdată reconstituite, "cronicarul festivalului", d-l Marius Nicolae Toader (DJ Tom), pierzându-le odată cu formatarea unui hard disc, dar sper că, în viitorul apropiat să reuşesc să le refac pe baza presei timpului. Deocamdată, am completat informaţiile lipsă, cu fişele personale şi altele extrase din presa locală şi din revistele "Vox Pop Rock" şi "Pop Rock & Show". Din nefericire, nu am găsit încă fişele perioadei 1997 - 2002, pierdute pe undeva prin biblioteca mea. În mod cert, am să le găsesc în viitorul apropiat şi voi completa pagina şi cu alte fotografii şi linkuri către videoclipuri.
Timp de aproape 9 ani, "luminile" Festivalului "Posada Rock" s-au stins, dar, tocmai datorită ecourilor sale favorabile, festivalul, denumit de "Dicţionarul Vox Pop Rock", al doamnei Daniela Caraman Fotea, "...cel mai important eveniment underground", începând cu anul 2011, s-a reluat.
Festivalul "Posada Rock" este organizat acum de Primăria Municipiului Câmpulung, în parteneriat cu Asociaţia Ost Cultural Events şi Cavalleria Events, în cadrul programului "Împreună pentru Câmpulung", fiind atrase fonduri europene prin proiectul „Promovarea activităţilor de marketing şi a produselor specifice Municipiului Câmpulung Muscel, Judeţul Argeş”, finanţat în cadrul POR 2007-2013, Axa prioritară 5: „Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului”, Domeniul major de intervenţie 5.3 – „Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare, în scopul creşterii atractivitîţii României ca destinaţie turistică”, Operatiunea: „Dezvoltarea şi consolidarea turismului intern prin sprijinirea promovării produselor specifice şi a activităţilor de marketing specifice".
În organizare, s-a implicat un muzician din Câmpulung, Bogdan Ştefan Trâmbaciu (director în Ministerul Culturii, dar şi, chitarist, keyboards şi voce, în formaţia Shifting Sands), sprijinit de Cristin Tomeci (vicepreşedinte al Global Battle of Bands – GBOB şi preşedinte al Music Europe Association, fost basist, vocalist şi leader al formaţiei ploieştene Rogvaiv, câştigătoarea primei ediţii a festivalului) care asigură trupei câştigătoare din festival un loc în finala naţională GBOB, şi sun convins că tradiţia acestui festival va continua şi în viitor.
POSADA ROCK 1986 - Ediţia I : 24 - 26 septembrie
În concurs : 9 formaţii
Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - Rogvaiv (Ploieşti), Premiul I - Fair Play (Miercurea Ciuc), Premiul II - Modul (Oradea), Premiul III - Replica (Piteşti) şi Propuls (Câmpulung), Premiul special al juriului - Demos (Buzău), Premiul de popularitate - Getic (Câmpulung)
Rogvaiv la IPG in Ploieşti - 1986 - de la stânga la dreapta: Felix Barcsy (keyboards), Cristin Tomeci "Tommy" (bass, vocal), Călin Vişoianu (tobe), Costel Râşniţă "Vanrama Rama" (chitară, vocal), Eugen Dobrescu "Geo" (vocal)
fotografie din colecţia personală a d-lui Cristin Tomeci (GBOB)
În recital : Sens (Bucureşti)
POSADA ROCK 1987 - Ediţia II : 23 - 25 septembrie
În concurs : 18 formaţii
Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - Kappa (Cluj Napoca), Premiul I - Demos (Buzău), Premiul II - Retrorock (Piteşti), Premiul III - Polifon (Tg. Mureş), Premiul special al juriului - Totu Rareş & Trans Express (Cluj Napoca), Premiul de popularitate - Mircea Rusu & Puls (Câmpulung)
În recital : Florian Pittiş, Timpuri Noi (Bucureşti), Voltaj (Bucureşti), Rogvaiv (Ploieşti)
POSADA ROCK 1988 - Ediţia III : 21 - 23 septembrie
În concurs : 16 formaţii
Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - Antract (Rm. Vâlcea), Premiul I - Autostop MS (Tg. Mureş), Premiul II - Retrorock (Piteşti), Premiul III - Crepuscul (Bucureşti), Premiul special al juriului - Demos (Buzău), Premiul de popularitate - Icar (Târnăveni)
În recital :Mircea Rusu & Puls (Câmpulung), Municipal (Bucureşti), Asterisc (Bucureşti), Kappa (Cluj Napoca)
POSADA ROCK 1989 - Ediţia IV : 27 - 29 septembrie
În concurs : 10 formaţii
Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - Rond (Bucureşti), Premiul II - Getic (Câmpulung), Premiul III - Silex (Bocşa), Premiul special al juriului - Numărul Unu (Bucureşti), Premiul de popularitate - Interval (Bucureşti)
În recital : Antract (Rm. Vâlcea), Joc Secund (Bucureşti), Municipal (Bucureşti), Doru Căplescu (Bucureşti)
POSADA ROCK 1990 - Ediţia V : 10 - 12 octombrie
În concurs : 17 formaţii
Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - nu s-a acordat, Premiul I - Cardinal (Timişoara), Premiul II - Conexiuni (Braşov), Premiul III - Silex (Bocşa) şi Asterisc (Balş), Premiul special al juriului - Portzurbagan (Chişinău - Rep. Moldova)
În recital : Nord (Bucureşti), Fire (Chişinău - Rep. Moldova), Icar (Târnăveni)
POSADA ROCK 1991 - Ediţia VI : 09 - 11 octombrie
În concurs : 10 formaţii - Topaz (Piteşti), Apocrif (Craiova), Fragil (Slobozia), Iceberg (Ploieşti), Prohod (Aiud), Ritual (Bucureşti), Ad - Hoc (Câmpulung), Pas Infinit (Târgovişte), Things To Come (Arad), Exitus (Arad)
Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - nu s-a acordat, Premiul I - Things To Come (Arad), Premiul II - Pas Infinit (Târgovişte), Premiul III - Exitus (Arad), Premiul special al juriului - Apocrif (Craiova), Premiul pentru debut de excepţie - Bogdan "Bobby" Preda (chitară solo, Ad - Hoc)
În recital : Puls (Câmpulung)
POSADA ROCK 1992 - Ediţia VII : 23 - 25 septembrie
Juriul : Florin Silviu Ursulescu (Radio România), Ion Barta (Radio România), Florin Antonescu (Tineretul Liber), Zaharia Rădulică (Directorul Casei de Cultură Câmpulung), Sebastian Tudor (Inspectoratul Judeţean ptr Cultură Argeş), Călin Ilie (reprezentantul publicului)
În concurs : 16 formaţii - Ritual (Bucureşti), Karon (Bucureşti), Metalchrist (Bucureşti), Playrock (Suceava), Inox (Băbeni), Prosectura (Ploieşti), Despot (Zărneşti), Excentric (Zărneşti), Arion (Oradea), Holocaust (Sibiu), Eden (Sibiu), Epilepsy (Cluj Napoca), Ad - Hoc (Câmpulung), Ramses (Reşiţa), Chromdioxid (Târgovişte), Kapela (Piteşti)
Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - nu s-a acordat, Premiul I - Chromdioxid (Târgovişte), Premiul II - Ramses (Reşiţa), Premiul III - Arion (Oradea), Premiul special al juriului - Ritual (Bucureşti)
În recital : Roata (Bucureşti), Ion Olteanu Band (Suedia), Joc Secund (Bucureşti), Interval (Bucureşti), Conexiuni (Braşov), jam session
POSADA ROCK 1993 - Ediţia VIII : 22 - 24 septembrie
Juriul : Florin Silviu Ursulescu (Radio România), Ion Barta (Radio România), Florin Antonescu (Tineretul Liber), Cristian Duţă (Inspectoratul Judeţean ptr Cultură Argeş), Sebastian Tudor (Inspectoratul Judeţean ptr Cultură Argeş)
În concurs : 19 formaţii
22 Septembrie :
În concurs : Blestem (Câmpulung), Holocaust (Sibiu), Faraon (Cluj Napoca), Abhydos (Bacău), Anessting (Tg. Mureş), K.G.B. (Reghin), Prohod (Aiud), B.M.G. (Baia Mare), Exitus (Câmpulung)
În recital : Chromdioxid (Târgovişte), Transparence (Belgia)
23 Septembrie :
În concurs : Sacrilegiu (Zărneşti), Blood & Pain (Arad), Utopia (Tg. Mureş), Thing To Come (Arad), Excentric (Zărneşti), Memento Mori (Suceava), Ura de după uşă (Zărneşti), Kapela (Piteşti), Megatrend (Craiova), Ad - Hoc (Câmpulung)
În recital : Ritual (Bucureşti), Joc Second (Bucureşti)
24 Septembrie :
Premii : Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - nu s-a acordat, Premiul I - B.M.G. (Baia Mare), Premiul II - K. G. B. (Reghin), Premiul III (ex-aequo) - Utopia (Tg. Mureş) şi Ad - Hoc (Câmpulung), Menţiuni - Kapela (Piteşti) şi Blood & Pain (Arad)
În recital : Conexiuni (Braşov), jam session
B.M.G. - Ciprian Mateian (voce), Balasz "Bozo" Alin (bas), Zoltan Szabo (chitară solo), Călin Ionce (keyboards), Florin "Pefi" Pop (tobe)
POSADA ROCK 1994 - Ediţia IX : 21 - 23 septembrie
În concurs : 14 formaţii
Premii : Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - nu s-a acordat, Premiul I - Kapela (Piteşti), Premiul II - King Bee (Oradea), Premiul III - Taine (Bucureşti), Menţiuni - K.G.B. (Reghin), Fuck (Zărneşti), New Age (Suceava), Premiul special al juriului - Metapolis (Aiud)
În recital : Joc Secund (Bucureşti), Metrock (Bucureşti)
POSADA ROCK 1995 - Ediţia X : 20 - 22 septembrie
În concurs : 21 formaţii
Premii : Marele Premiu şi Trofeul "Posada" - Psychosymphony (Carei), Premiul I - Teuton (Piatra Neamţ), Premiul II - Scamp Heart Killers (Miercurea Ciuc), Premiul III - Incognito (Gheorghieni) şi Neutron (Bucureşti), Menţiuni - Ultimul Tren (Caransebeş) şi Pro Contra (Galaţi), Premiul de popularitate - Ad - Hoc (Câmpulung), Premiul special ptr. cel mai bun chitarist - Bogdan "Bobby" Preda (Ad - Hoc)
În recital : Axial (Bucureşti), B.M.G. (Baia Mare)
POSADA ROCK 1996 - Ediţia XI : 18 - 20 septembrie
Juriu : Florin Silviu Ursulescu (Radio România), Ion Barta (Societatea Română de Radio), Doru "Rocker" Ionescu (TVR), Gabi Gomboş (Vox Pop Rock), Nelu Stratone (Radio Tinerama), Mihai Pahonţu (Radio XXI), Nelu Tilie (Tineretul Liber), Florin Antonescu (Curierul Naţional), Zaharia Rădulică (Casa de Cultură Câmpulung), Eugen Cuhar (Ministerul Culturii), Călin Ilie (organizator şi sponsor principal), Sergiu Cicu (reprezentantul publicului), prof. Gheorghe Sârbu (Primăria Câmpulung), Sebastian Tudor (Inspectoratul Judeţean ptr Cultură Argeş)
În concurs : 21 formaţii - Barock (Bucureşti), Mentality (Bucureşti), Bad Apples (Bucureşti), Astrophagastra (Bucureşti), Exitus (Câmpulung), Screaming Heads (Reşiţa), Abigail (Bucureşti), Black Hole (Gheorghieni), Scalen (Câmpulung), God (Iaşi), Grimegod (Arad), Implant pentru refuz (Timişoara), Gothic (lupeni), Scamp HeART KIllers (Miercurea Ciuc), Teuton (Piatra Neamţ), Taine (Bucureşti), T-Panthers (Sf. Gheorghe), Interitus (Constanţa), Neutron (Bucureşti), The Jesters (Satu Mare), Rapt Jeans (Satu Mare)
Marele Premiu - Rapt Jeans (Satu Mare), Premiul I - Neutron (Bucureşti), Premiul II - Interitus (Constanţa), Premiul III - T-Panters (Sf. Gheorghe), Premiul special al juriului - The Jesters (Satu Mare), Premiul pentru tehnică instrumentală - Taine (Bucureşti), Premiul pentru originalitate - Teuton (Piatra Neamţ), Premiul pentru calitatea show-ului - Scamp Heart Killers (Miercurea Ciuc), Premiul de popularitate - Scalen (Câmpulung), Premiul pentru calitatea textelor - Implant pentru refuz (Timişoara)
Rapt Jeans (Satu Mare) - "Gugu" Emanuela Mirea (solist vocal), Răzvan Crivaci (voce, chitară solo), Cornel Sorian (chitară), Ovidiu "Zozo" Horniac (keyboards), Luci Pop Stein (bas), Sergiu Berindei (tobe)
În recital :
GALELE POSADA ROCK 1997 - 22 - 23 mai
22 mai : Wildfire (Bucureşti), God (iaşi), Gothic (Lupeni), Psychsymphony (Carei), Horizont (Sf. Gheorghe), Hovercraft (Bucureşti), Legion (Seini), Exitus (Câmpulung)
23 mai : Acromania (Suceava), Dies Irae (Bucureşti), Rising Shadow (Bucureşti), Ura de după uşă (Zărneşti), Teuton (Piatra Neamţ), Klippa (Bucureşti), Scalen (Câmpulung), Scamp Heart Killers (Miercurea Ciuc), Taine (Bucureşti), Abigail (Bucureşti)
POSADA ROCK 1997 - Ediţia XII - a : 17 - 19 septembrie - Teatrul de vară
GALELE POSADA ROCK 1998 - 21 - 22 mai
21 mai : Defect (Topliţa), Korruption (Miercurea Ciuc), Rising Shadow (Bucureşti), Second Attempt (Sf. Gheorghe), Cronos (Bucureşti)
22 mai : Michelangelo (Braşov), Defect (Topliţa), Forma (Iaşi), Dirty Shirt (Seini), Dies Irae (Bucureşti), Exitus (Câmpulung), Scamp Heart Killers (Miercurea Ciuc), Ora Exactă (Bucureşti), Scalen (Câmpulung), Hamster (Câmpulung)
POSADA ROCK 1998 - Ediţia XIII : 23 - 25 septembrie
În concurs : 13 formaţii
Clone (Deva), Legion (Seini), Kratos (Bucureşti), Bio - Dome (Deva), Kogaion (Constanţa), Noxious (Craiova), Funeral Ceremony, Serenity (Bucureşti), Hathor (Galaţi), End Of Reality, Dogma (Bucureşti), Irkalla (Tr. Măgurele), Saga (Tg. Mureş)
În recital :
Taine (Bucureşti), Dies Irae (Bucureşti), Second Attempt (Sf. Gheorghe), Scamp Heart Killers (Miercurea Ciuc), Teuton (Piatra Neamţ), Anarhia (Lugoj), Abigail Bucureşti)
Premiul I - Kogaion (Constanţa), Premiul II - Serenity (Bucureşti), Premiul III - Exitus (Câmpulung), Menţiuni - Kratos (Bucureşti), Legion (Seini), Clone (Deva), Funeral Ceremony, Pro Contra (Galaţi), Avatar (Craiova), Renegaţii (Botoşani), Bio - Dome (Deva)
POSADA ROCK 1999 - Ediţia XIV : 30 septembrie - 01 octombrie (fără concurs)
POSADA ROCK 2000 - Ediţia XV - 21 - 22 septembrie (fără concurs)
21 Septembrie : Puls, Korruption, Defect, Desperado
22 Septembrie : Kumm, Oblivion, C.A.S.H., Nightlosers
POSADA ROCK 2001 - nu s-au organizat nici galele şi nici festivalul concurs
POSADA ROCK 2002 - Ediţia XVI - 03 - 04 octombrie 2002 (fără concurs)
Trupe participante : 7
03 Octombrie : Defect (Topliţa), Anarhia (Lugoj), Indian Fall, BVN (Sf. Gheorghe)
04 Octombrie : Metrock (Bucureşti), Trooper (Târgovişte), Thunderstorm (Bucureşti), Marsyas (Bucureşti)
POSADA ROCK 2011 - Ediţia XVII - Stadionul Municipal, 22 - 25 septembrie
În concurs, 18 formaţii : Apotheosis (Bucureşti), Astero (Bucureşti), Backlash (Târgu Mureş), Blue Pulse (Bucureşti), Fără vise (Bucureşti), Fire Escape (Bucureşti), Keep Away (Cluj Napoca), KinEthics (Bucureşti), N.E.G.A.T.I.V. (Buşteni), Obsesia (Câmpulung), Quantiq (Braşov), Progresiv (Câmpulung), Red Magnetic (Bucureşti), Shifting Sands (Bucureşti), Simbolic (Câmpulung), Stone Haze (Râmnicu Vâlcea) i-au înlocuit pe Apocalips (Sânicolau Mare) care trecuseră de preselecţie dar nu au putut participa la festival, Tagma (Sibiu), Target (Deva)
Juriul festivalului : Florin Silviu Ursulescu (Radio România, preşedintele juriului), Carmen Bârloiu (Directorul festivalului), Alexa Revenco (ziarist Jurnalul Naţional), Dan Sain CEO Radio Orion Muscel), Ovidiu Stângă (Radio România Cultural), Raul Ştefan (reprezentantul publicului)
Joi 22 septembrie
Concurs 6 trupe
Recital: Reborn (Bucureşti), Bodark (Bucureşti) şi Prometeu (Râmnicu Vâlcea)
Vineri 23 septembrie
Concurs 6 trupe
Recital: Riff (Sibiu) şi White Walls (Constanţa)
Sâmbătă 24 septembrie
Concurs 6 trupe
Recital: PhenomenOn (Bucureşti) şi Taine (Bucureşti)
Duminică 25 septembrie
Gala de premiere şi concertul laureatelor
Premiul de popularitate - Fire Escape (Bucureşti), Premiul in memoriam "Cristi Mărgescu" - QuantiQ (Braşov), Premiul Juriului - Apotheosis (Bucureşti), Locul 3 - Blue Pulse (Bucureşti), Locul 2 - Tagma (Sibiu), Locul 1 - Shifting Sands (Bucureşti), Marele Premiu -.Targ3t (Deva)
Recital: Flavius Ionuţ Hosu (Întorsura Buzăului) şi Altar (Cluj Napoca)
POSADA ROCK 2012 - Ediţia XVIII - Stadionul Municipal, 07 - 09 septembrie
Juriul Posada Rock Festival 2012 : Alex Revenco (senior editor la Jurnalul Naţional), Cristin Tomeci (vicepreşedinte al Global Battle of Bands – GBOB şi preşedinte al Music Europe Association), Cristi Gram (chitarist în trupa Phoenix şi în trupa Awake), Bogdan Ştefan Trâmbaciu (chitarist Shifting Sands şi reprezentat al organizatorilor) şi Rareş Totu. (chitarist, lider Rareş Totu Midlife Crissis)
Vineri 07 septembrie
În concurs : Skins From My Eyes (Câmpulung), N.E.G.A.T.I.V. (Bucureşti), Electric Zebra (Bucureşti), QuantiQ (Braşov), MT Place (Constanţa), Soundcheck (Bucureşti), Indefiance (Arad), Zadar (Alba Iulia), Vespera (Cluj Napoca)
Recital : Akral Necrosis, Targ3t (Deva), Awake (Bucureşti), Shifting Sands (Bucureşti), Krypton Reunion (Bucureşti)
Sâmbătă 08 septembrie
În concurs : Obsesia (Câmpulung), Erase (Bucureşti), Psychogod (Bucureşti), Nomega (Timişoara), Silver Bullet (Bucureşti), Aquila (Bucureşti), Long Road (Bucureşti), Skullp (Cluj Napoca), Tagma (Sibiu)
Recital : Todo (Rep. Moldova), Experienced?!? (Belgia), Monarchy, Infected Rain (Rep. Moldova), Ava Inferi (Portugalia)
Duminică 09 septembrie
Gala de premiere şi concertul laureatelor
Premiul de consolare - QuantiQ (Braşov), Premiul Attic Studio, Locul 3 - Zadar (Alba Iulia), Locul 2 - Skullp (Cluj Napoca), Locul 1 - Tagma (Sibiu), Marele Premiu - Vespera (Cluj Napoca)
Recital : Abigail (Bucureşti), Gothic (Lupeni), Psychosymphony (Carei), Rareş Totu Midlife Crissis (Cluj Napoca), Celelalte Cuvinte (Oradea)
POSADA ROCK 2013 - EDIŢIA XIX - Stadionul Municipal, 06 - 08 septembrie
În concurs : Simbolic (Câmpulung), Camera 101 (Bucureşti), Crimena (Craiova), Elendil (Târgu Mureş), Erase (Bucureşti), Focuri (Roman), Greenish (Galaţi), Masked Toys (Bucureşti), Radical Acoustic (Baia Mare), Shadowsail (Cluj Napoca), Sinfold (Cluj Napoca), Synetic (Cluj Napoca), The Kryptonite Sparks (Cluj Napoca), Vodoo Puppets (Câmpulung).
Premiile : Marele premiu – 1000 euro / Locul 1 – 600 euro / Locul 2 – 300 euro / Locul 3 – 100 euro.
Câştigătoarea Marelui Premiu al Festivalului Posada Rock ediţia 2013 va beneficia, din partea Art Photo Studio de o şedinta foto profesională în valoare de 1000 de euro.
Vineri 6 Septembrie
În concurs : Simbolic, Erase, Elendil, Sinfold, Radical Acoustic, Focuri, Synethic
Recital : Up to Eleven, Nişte Baieţi (Bucureşti), Z.O.B. (Bucureşti)
Sâmbătă 7 Septembrie
În concurs : The Kryptonite Sparks, Crimena, Camera 101, Masked Toys, Greenish, Shadowsail
Recital : LOST (Bucureşti), Goodbye to Gravity, Luna Amară (Cluj Napoca)
Duminică 8 Septembrie
Premiere şi gala laureaţilor, Tagma (Sibiu), Vespera (Cluj Napoca), Jam session